עישון, לחץ דם ומה שביניהם

i

ידוע כי שלושת גורמי הסיכון העיקריים למחלות לב וכלי דם הם הפרעות בשומני הדם (בעיקר רמה גבוהה של כולסטרול), יתר לחץ דם ועישון. העישון מוגדר כהתמכרות לניקוטין ונחשב לגורם החשוב ביותר מבין גורמי הסיכון שניתן למניעה.

לחץ דם, עישון ועוד מחלות

הניקוטין בסיגריות ידוע כגורם הממכר, אך מלבדו קיימים בסיגריה כ6,000 חומרים מסוכנים המזיקים לבריאות. כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, התגלה כי הסיגריות ממכרות ומסוכנות לבריאות, לפני כן, יצרני הסיגריות התנגדו לטענות נגדם בחריפות.
מלבד לחץ דם, העישון התברר כגורם של מחלות רבות ביניהן סוגים שונים של סרטן, מחלות ריאות כרוניות, טרשת עורקים, מחלות לב וכלי דם, מחלות של מערכת העיכול ועוד.
נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון מעלות את סיכונן ללקות בסתימת כלי דם (פקקת עורקים) כשהן משלבות את השימוש בגלולות עם עישון.

קשה להיגמל

כל הדברים הללו לא מצליחים לשכנע את המעשנים להיגמל (גם את אלה הסובלים מבעיות לחץ דם) וזאת מכיוון שעישון הסיגריות ממכר לא רק גופנית, אלא גם פסיכולוגית ונפשית. מעשנים רבים רגילים לעשן במפגשים חברתיים, לעתים ככלי לחיזוק הביטחון העצמי. חלק מהמעשנים שניסו להיגמל "נשברו" בעיקר בעיתות משבר והשתמשו בסיגריות כדי להרגיע את עצמם מלחץ או מסערת רגשות. לא משנה מה גודל הנזק, גם אם ידוע לאדם כי הוא סובל מיתר לחץ דם, הקושי הכרוך בהפסקת העישון גדול והוא גובר משנה לשנה. הרבה יותר קשה להפסיק לעשן אחרי 20 שנות עישון, גם אם הרופא מתריע למטופל כי בעקבות בעיות לחץ דם, חשוב מאוד שהוא יפסיק לעשן ויתחיל לדאוג לבריאותו.

בעשרים שנים האחרונות חלה ירידה דרמתית במספר המעשנים בעולם וגם בארץ. מחירי הסיגריות עולים בעקבות המיסוי הכבד שהמדינה מטילה על קנייתן, העישון נאסר במקומות ציבוריים (בעבר הלא כל כך רחוק היה מקובל לעשן אפילו באוטובוס) ובימים אלה העישון אסור גם במקומות בילוי. אין גלולת פלא לגמילה מעישון, יש צורך בכוח רצון שנובע מהחלטה רצינית מצד המעשן ולעתים, יש צורך בשינוי בהרגלי החיים הכולל שמירת מרחק (גם אם זמנית) ממעשנים אחרים כדי לא להתפתות.

בעיה קשורה בבעיה

i

הבעיה העיקרית של המעוניינים להיגמל מעישון הוא הפחד מהשמנה. הפסקת העישון עשויה לגרום להגברת התיאבון וזאת מכיוון שהפסקת העישון מחדדת בחזרה את חוש הטעם והריח וגם מכיוון שכאשר לא מעשנים, מחפשים עיסוק אחר.
אם הפסקת העישון נעשית בעקבות בעיות לחץ דם, הרי שלא נעשה דבר אם המעשן יתחיל להעלות במשקל, לחץ דם ועודף משקל הם שילוב רע. מה, אם כן ניתן לעשות כדי לצאת ממעגל הקסמים של עישון ואכילה מרובה? מומלץ לשלב את הפסקת העישון עם פעילות ספורטיבית, שתמלא את הזמן הפנוי ותפחית את הצורך ב"נישנושים" מיותרים בין הארוחות. בנוסף, אפשר להכין "נישנושים" בריאים כמו ירקות חתוכים שאפשר לקחת בקופסא גם למקום העבודה. לסובל מבעיות לחץ דם שמפסיק לעשן, חשוב מאוד לשמור על השילוש של אכילה נכונה, התעמלות סדירה והימנעות מעישון.