לחץ דם – שאלות נפוצות

מערכת הגוף מזרימה את הדם בין האיברים השונים והיא תמיד נמצאת תחת לחץ מסוים. לחץ דם זה נגרם בשל פעולת הלב והאיברים האחרים. לחץ הדם יכול לעלות זמנית בזמן מאמץ פיזי, אך גם להיות גבוה בצורה קבועה ובלתי בריאה. הנה תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות בתחום:

- מהו לחץ דם נורמטיבי?

לחץ הדם של האדם משתנה בנקודות שונות ביום. מן הסתם, יהיה לחץ הדם נמוך יותר בזמן מנוחה, ולחץ דם גבוה בזמן מאמץ פיזי כמו ריצה או אכילה. מדידת לחץ דם מראה על לחץ סיסטולי ולחץ דיאסטולי. המספר הסיסטולי מתייחס ללחץ הדם בכל פעימת לב. הלחץ הדיאסטולי הוא מספר המציין לחץ דם בין כל שתי פעימות.

- מה גורם ללחץ דם גבוה או לחץ דם נמוך מדי?

לחץ דם בעייתי לא תמיד נגרם מסיבה גלויה לעין. לעיתים מצב רפואי נגרם בעקבות בעיה גנטית שעוברת במשפחה, ושמים לב אליה רק בגיל מאוחר. התקפי לב קורים בדרך כלל בגיל מבוגר יותר. אך בעיות של לחץ דם יכולות להשפיע גם בגיל צעיר יותר. גם לחץ דם נמוך יכול להוות בעיה, הוא יכול להיגרם על ידי התייבשות, אנמיה ועוד.

- איך אני יכול לדעת אם יש לי לחץ דם גבוה?

כפי שאמרנו, לחץ דם גבוה לא תמיד גורם לסימפטומים ברורים. לחץ דם נמוך לעיתים יוצר תחושה של סחרחורת ועייפות אצל האדם. כדאי פשוט להיבדק כל כמה חודשים אצל רופא ליתר ביטחון, במיוחד אם יש מחלות לב תורשתיות במשפחה. בדיקת הרופא תגלה מייד אם לחץ הדם נורמלי או בעייתי.


- מה הסיכונים בלחץ דם לא תקין?

לחץ הדם בעצמו הוא לא הבעיה אלא המחלות שנגרמות בעקבותיו. זה יכול להתבטא בהתקפי לב, שבץ ועוד. איברים נוספים חוץ מהלב הופכים רגישים תחת לחץ דם גבוה.

- כיצד אוכל להימנע מהסיכון של לחץ דם גבוה וממחלות הלב?

יש אנשים בעלי בעיות לחץ דם נמוך או גבוה מדי העוברות במשפחה. אך גם אלה יכולים להשתדל ולהימנע מבעיות של לחץ דם. בשנים האחרונות נהיה אורח החיים הבריא יותר מאשר רעיון אלטרנטיבי אלא טרנד של ממש. אנשים רבים מבינים ששמירה על הכושר ועל תזונה נכונה מונע הרבה מחלות וכמובן גם מרזה. ה יש לשמור על הכושר ולהימנע ממאכלים עתירי פחמימות. ידוע על הכולסטרול ה"רע" שחוסם את העורקים ומביא לבעיות לב. כדאי גם לשתות פחות אלכוהול וכמובן להיגמל מעישון. יחד עם זאת, ניתן לקחת תרופות שנועדו לטפל בבעיות לחץ דם. יש הרבה תרופות בתחום, והתייעצות עם רופא המשפחה תביא להחלטה איזו תרופה מתאימה לבעיה הספציפית. בעיות לב הם אחד מהבעיות הנפוצות ברחבי העולם. הבנה מוקדמת של הנושא והימנעות ממצב של לחץ דם בעייתי יכולים להציל חיים.